20 lipca 2019 r. , w sobotę, o godzinie 16.00 w galerii [si:said] w Kłajpedzie odbędzie się wernisaż wystawy pt. Trzy Kolory. Wystawa potrwa do 3 sierpnia 2019 roku.

Trzy kolory

Na wystawie w galerii [si:said] w Kłajpedzie zostaną pokazane prace, stworzone w ciągu ostatnich dwóch lat. Projekt został częściowo zrealizowany dzięki stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach przedsięwzięcia powstał cykl abstrakcyjnych obrazów, w technice olejnej i akrylowej, odnoszących się do kolorów podstawowych. Prace są odzwierciedleniem poszukiwań w ramach struktur wizualnych, kompozycji i koloru.

Żółty, czerwony, niebieski – malarskie atomy – dzięki którym artystka podejmuje próbę powrotu do źródeł. W stworzonych pracach własne doświadczenia przeplatają się wzajemnie z wątkami ludowymi i dziedzictwem awangardy. Obrazy były malowane zarówno w pracowni, jak i w plenerze.

Barwy podstawowe – minimalne zestawy kolorów, które przy połączeniu umożliwiają uzyskanie dowolnych kolorów z podanego zakresu, stanowią dla artystki metaforę powrotu do tego, co najprostsze a zarazem najważniejsze. W swoich pracach często ukazuje je w ich pierwotnym stanie, niezmieszane. Jedną z inspiracji do stworzenia projektu stała się Sala Neoplastyczna, zaprojektowana przez Władysława Strzemińskiego.

Justyna Kabala o swojej twórczości:

Moje malarstwo mogę określić jako rodzaj podróży. Splatają się w nim osobiste doświadczenia, odczucia, eksperymenty formalne, fascynacja kolorem. Tematyka prac sprawia, że stanowią rodzaj wizualnej zagadki, podejmują formę percepcyjnej gry z widzem, Tworzę obrazy na pograniczu abstrakcji, jednak doszukać się w nich można odniesień do natury a także wpływu nowych mediów, grafiki komputerowej, fotografii. W poszukiwaniu własnych środków wyrazu, chciałabym nawiązać do koncepcji czystej formy – teorii, według której podstawową rolą sztuki jest wywołanie u odbiorcy uczucia metafizycznego, jak również, kierunków w sztuce: suprematyzmu i neoplastycyzmu.

Stosowana przeze mnie technika nakładania wielu warstw farby sprawia, że tworzenie pracy nabiera charakteru kontemplacyjnego, pogłębia komunikację ze sobą. Jest rezultatem osobistych przemyśleń na temat nowego miejsca tradycyjnego obrazu, przede wszystkim, w kontekście rzeczywistości wirtualnej.

 

Dwa obrazy z cyklu pt. "Trzy kolory", realizowanego w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowwego można będzie obejrzeć na wystawie pt.
"Występy gościnne" w Galerii Otwarta Pracownia w Krakówie w dniach 17.02-10.03.2018.
Otwarcie wystawy 17.02.2018 r. , godz. 19.00
Kuratorzy: Krzysztof Klimek, Sebastian Stankiewicz
Ideą wystawy – Występy gościnne – jest stworzenie pokazu prac artystów zaproszonych przez członków Stowarzyszenia Artystycznego Otwarta Pracownia.
(źródło: otwartapracownia.com)
Relację z wystawy można obejrzeć pod adresem:
http://www.otwartapracownia.com/wystawy/2018/02-wystepy-goscinne-dokumentacja/set_001.html

13 grudnia 2017 roku w gmachu Instytutu Sztuk Pięknych w Kielcach odbyła się publiczna obrona pracy doktorskiej Justyny Kabali nt. Syntezy –  granice rozpoznawalności zrealizowanej pod kierunkiem prof. zw. dr hab. Ryszarda Ługowskiego. 

13 grudnia 2017 roku o godzinie 11.00 w gmachu Instytutu Sztuk Pięknych w Kielcach odbędzie się publiczna obrona pracy doktorskiej Justyny Kabali
nt. Syntezy – granice rozpoznawalności.

 

17 listopada 2017 w Szkole Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Czersku odbyły się warsztaty plastyczne pt. "Trzy kolory".
Czym właściwie jest awangarda? Jak powstaje abstrakcja?
? pytania, na które staraliśmy się wspólnie znaleźć odpowiedź podczas warsztatów. Na zajęciach uczestnicy mieli do dyspozycji tylko trzy kolory – żółty, czerwony, niebieski. Przekonali się, jak w obliczu redukcji środków wyrazu pracuje nasza wyobraźnia. Młodzi artyści stworzyli własną kompozycję ? wycinankę w barwach podstawowych, której inspiracją stał się zamek w Czersku. Forma wycinanki w ponadczasowy sposób łączy ludowe tradycje z prostotą nowoczesności. Zapoznali się także z twórczością słynnych przedstawicieli awangardy: Władysława Strzemińskiego, Katarzyny Kobro, Henryka Stażewskiego, poznali historię Sali Neoplastycznej. 
W zajęciach wzięło udział 26 uczniów z klas V, VI, VII. Specjalne podziękowania dla Pani Dyrektor Iwony Wadas.